https://www.high-endrolex.com/10 Українська делегації в Республіці Білорусь | Новини | Науково-освітній портал ВУЗів Державної служби України з надзвичайних ситуацій

RSS

Новини навчальних закладів

16.11.2005
ЧІПБ НУЦЗУ

Українська делегації в Республіці Білорусь

З 23 жовтня по 6 листопада 2005 року полковник вн.сл. Гаркавий С.Ф., майор вн.сл. Журбинський Д.А., ст. лейтенант вн.сл. Бурляй І.В., лейтенант вн.сл. Зубик Н.В. перебували у складі української делегації в Республіці Білорусь відповідно до договору №202 від 15.09.2005р. між Черкаським інститутом пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля МНС України і Інститутом перепідготовки і підвищення кваліфікації МНС Республіки Білорусь  про співробітництво і навчання рятувальників з України (мова спілкування російська).

Основним завданням, що стояло перед делегацією, було ознайомлення із структурою та методами підготовки фахівців пожежних та аварійно-рятувальних робіт, із новітніми зразками пожежно-рятувальної техніки, принципами організації аварійно-рятувальних робіт, ознайомлення із навчально-матеріальною базою полігону оперативно-тактичної підготовки особового складу, налагодження ділових контактів із виробниками аварійно-рятувальної техніки.

Всі заходи, передбачені технічним завданням на відрядження були виконані.

Договором було передбачено навчання членів делегації за програмою (табл. 1) підготовки керівників з управління силами і засобами при ліквідації надзвичайних ситуацій (НС).

№ з/п

Назва теми

Кількість годин

1.       

Стійкість будівель і споруд в умовах НС

4

2.      

Тактика гасіння пожеж і проведення аварійно-рятувальних робіт

30

3.      

Пожежна аварійно-рятувальна техніка і обладнання

16

4.      

Аварійно-рятувальна підготовка

8

5.      

Психологічна підготовка

6

6.      

Підсумкова атестація

4

Інститутом перепідготовки і підвищення кваліфікації МНС Республіки Білорусь (ІППК) – навчальний заклад, спеціалізується на перепідготовці, підвищенні кваліфікації та цільовій підготовці за різними напрямками рядового, молодшого та середнього начальницького складу. Здійснюється підготовка кадрів МНС на базі вищої непрофесійної освіти та проводиться заочне навчання для здобуття вищої освіти рядовим та молодшим начальницьким складом, який май середню професійну освіту.

Після прибуття до ІППК відбулася зустріч з керівництвом інституту та професорсько-викладацьким складом, на якій відбулося представлення делегації, презентація інституту та окреслено основні робочі моменти та напрямки підготовки української делегації.

Протягом наступних 11 днів члени української делегації відпрацьовували навчальне навантаження згідно програми підготовки керівників з управління силами і засобами при ліквідації НС. Слід зауважити, що згідно навчальної програми було передбачено 18 год. лекційних занять, решта 50 годин – практичні заняття, які проводилися на різноманітних тренувальних майданчиках полігону (співвідношення лекції/практичні заняття – 1 до 3).

Здійснюються наступні напрямки навчання:

1.     перепідготовка з присвоєнням кваліфікації «Інженер з попередження і ліквідації НС» на базі вищої технічної освіти;

2.      перепідготовка з присвоєнням кваліфікації «Спеціаліст з попередження і ліквідації НС» на базі вищої гуманітарної освіти

Підвищення кваліфікації:

1.     працівників органів і підрозділів МНС Республіки Білорусь на базових курсах з 20 напрямків і тематичних курсах з 14 напрямків.

Ø     Базові курси: підвищення кваліфікації працівників інспекцій ДПН, начальників чергових змін (караулів), начальників служб радіаційної та хімічної безпеки тощо.

Ø     Тематичні курси: для працівників інспекцій ДПН в області розслідування пожеж і проведення дізнання, для працівників оперативно-тактичних служб з ліквідації НС на транспорті, в розрушених будівлях, з гасіння пожеж електроустановок, в умовах непридатних для дихання тощо.

2.     Працівників інших міністерств і відомств за профілем «Служба безпеки» напрямку «Захист при НС» за 17 тематичними курсами.

Перепідготовка за спеціальностями:

Ø     Промисловий альпінізм.

Ø     Водій пожежного автомобіля.

Ø     Водій пожежної автодрабини.

Ø     Водій-механік інженерної техніки.

Ø     Водій АКП тощо.

Крім того, на базі інституту за рахунок швейцарського офісу співробітництва в Республіці Білорусь проводиться підготовка груп іноземних рятівників за 23 напрямками:

1.     Підготовка керівників з управління силами і засобами при ліквідації надзвичайних ситуацій.

2.     Підготовки спеціалістів:

Ø     з ліквідації НС на усіх видах транспорту;

Ø     ліквідації НС на хімічно небезпечних об’єктах і в зоні хімічного зараження;

Ø     для ведення аварійно-рятувальних робіт (АРР) в зоні розрушення будівельних конструкцій;

Ø     з промислового альпінізму;

Ø     зі спеціальною психологічною готовністю для проведення АРР в умовах впливу небезпечних факторів НС.        

                                                          

Проведення лекційних занять. Лекційні заняття проводилися на високому методичному рівні з використанням сучасних засобів навчання. Для організації таких занять, викладачі ІППК використовували мультимедійні проектори та ноутбуки, а матеріал лекцій надавали у вигляді презентацій.  Всі викладачі мають навики роботи з комп’ютерною технікою та мультимедійними проекторами. Для організації лекцій на кожній кафедрі маються носії інформації Flash-disc, які підключаються до ноутбуків та є дуже зручними у використанні. Відділ ТЗН надає лекторам технічну та методичну допомогу при підготовці лекційних матеріалів, а також під час проведення занять.

Проведення практичних занять. Всі практичні заняття проводилися на майданчиках навчального полігону загальною площею 8480 га, на якому розташовані 42 майданчики, що дозволяють моделювати широкий спектр надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. Для проведення таких занять викладач ІППК подає заявку з переліком техніки та обладнання, які йому потрібні до НПАРЧ. При проведенні занять разом з викладачем працює інструктор (або декілька інструкторів), які відповідають, для прикладу, за імітацію димових завіс, вибухів, горіння тощо. Інструктори мають офіцерські звання. Кожен викладач ІППК має глибокі практичні навички і вміння. Крім того, слід сказати, що при проведенні занять, викладачі не стоять осторонь – вони показують, як працювати з інструментом, дають поради, рекомендації, працюють разом з тими, кого навчають. За весь період навчання не було випадку, щоб на ПЗ викладач приходив в повсякденній формі одягу – всі викладачі ІППК на полігоні працюють в бойовому одязі або польовій формі одягу.

При відпрацюванні навчальної програми особливу увагу було зроблено на відпрацювання питань промислового альпінізму (аварійно-рятувальна підготовка), роботі в задимленому середовищі (психологічна підготовка) та роботі з аварійно-рятувальним інструментом.

Потрібно підкреслити, що основне спрямування робиться на практичну підготовку, формування у них сталих навичок роботи в умовах впливу небезпечних факторів НС. Важлива роль надається психологічній підготовці в ракурсі готовності рятівника до дій в екстремальних умовах. Психологи ІППК включаються в АЗОД, разом з ланкою ГДЗС йдуть в задимлене середовище, підвали, корегують дії ланки під час пошуку, для прикладу, осередка пожежі, потерпілих, що вказує на їхнє практичне спрямування при підготовці рятівників.

ВАТ «Пожснаб». Під час перебування делегації в Білорусі було організовано поїздку представників України до м. Борисів на ВАТ «Пожснаб», яке є лідером з виробництва аварійно-рятувальних автомобілів та автоцистерн. Продукція  виробництва має великий попит в Білорусі, Росії, Казахстану та Таджикистану, оскільки має високу якість. При виготовленні пожежних надбудов використовується клеєві з’єднання алюміньових листів обшивки з просторовим стальним каркасом, нержавіючі сталі для виготовлення цистерн для води. Базове шасі та комплектація автомобіля визначається замовником – кожен автомобіль може мати свої технічні особливості. Використовуються насосні установки російського та німецького виробництва. Планується розробка автомобілів комбінованого та порошкового гасіння.

Випробувальний полігон науково-дослідного інституту ПБ МНС Республіки Білорусь. Делегації було запропоновано ознайомлення з демонстраційними, натурними та експериментальними випробуваннями й полігонними дослідами науково-дослідного інституту ПБ МНС Республіки Бєларусь.

До уваги делегатів було запропоновані:

Ø     цех випробування будівельних конструкцій;

Ø     лабораторію випробування будівельних матеріалів;

Ø     лабораторію випробування вогнегасників, вогнегасних порошків;

Ø     електролабораторію для випробування кабелів, проводів.

Республіканський загін спеціального призначення (м. Мінськ). Делегація відвідала та ознайомилася з технікою та оснащенням загону, який розташований в м. Мінськ. Даний загін застосовується для ліквідації НС складного характеру на території республіки Білорусь. На озброєнні загону є автоцистерни, аварійно-рятувальні автомобілі, автомобілі для ліквідації НС на хімічно небезпечних підприємствах, автомобіль водолазної служби з аероглісером на повітряній подушці тощо.

Республіканський Центр оперативного управління (м. Мінськ).    

Делегація ознайомилася з організаційною структурою Центру, матеріально-технічним, та програмним забезпеченням роботи даного підрозділу. На ЦОУ існує база даних по усіх небезпечних об’єктах Республіки, яка містить електронні варіанти планів ліквідації НС на цих підприємствах. Крім того, був продемонстрований республіканський мобільний пункт керування, який дозволяє організувати роботу вищої керівної ланки МНС на місці ліквідації НС.

Культурна програма. В рамках культурної програми було організовано поїздку до місця остаточного розгрому військ Наполеона (Брильовскоє поле поблизу річки Березіна та с. Студьонки); організовано поїздки до краєзнавчого музею м. Борисів та м. Мінськ.

http://nuczu.edu.ua

Повернутися до списку новин

Календар новин

Ви можете переглянути новини за вибраний рік та місяць.

Відправити

Новини закладів освіти та наукових установ

Виберіть одне з посилань для пере­гля­ду новин від кожного начального за­кладу окремо.

https://www.high-endrolex.com/10