Розділ 26.6 Блискавкозахист II категорії
← План заняття

Захист від прямих ударів блискавки виконується стрижневими або тросовими блискавкоприймачами, що стоять окремо або встановлені на об’єкті, що захищається. При установці блискавковідводів на об’єкті від кожного стрижневого блискавкоприймача або від кожної стійки тросового блискавкоприймача повинно бути забезпечено не менше двох струмовідводів. При установці блискавковідводів, що стоять окремо, відстань від них за повітрям й у землі до об’єкта, що захищається, і підземних комунікацій, що вводяться в нього, не нормується.

При ухилі покрівлі не більше 1:8 може бути використана блискавкоприймальна сітка (діаметр не менше 6 мм, крок осередку не більше 6×6 м²).

У будинках з металевою покрівлею в якості блискавкоприймача повинна використовуватися сама покрівля. При цьому усі виступаючі неметалічні елементи повинні бути обладнані блискавкоприймачами, приєднаними до металу покрівлі.

Струмовідводи від металевої покрівлі або блискавкоприймальної сітки повинні бути прокладені до заземлювача не рідше ніж через 25 м по периметру будинку.

При захисті зовнішніх установок, а саме резервуарів з металевими корпусами при товщині металу даху менше 4 мм, повинні встановлюватися блискавковідводи. При товщині металу даху резервуара 4 мм і більше, а також для окремих резервуарів місткістю менше 200 м³, незалежно від товщини металу даху, досить приєднати корпуси резервуарів до заземлювача. Резервуарні парки, як правило, захищаються блискавковідводами, що стоять окремо.

Захист від вторинних проявів блискавки здійснюється наступним чином:

  1. Металеві конструкції і корпуси всього устаткування повинні бути приєднані до заземлюючого пристрою.
  2. Усередині будинків і споруджень між трубопроводами й іншими протяжними металевими конструкціями в місцях взаємного зближення на відстань менше 10 см через кожні 30 м (для І категорії було 20 м) необхідно приварювати або припаювати перемички зі сталевого дроту діаметром не менше 5 мм або сталевої стрічки перетином не менше 24 мм².
  3. У фланцевих з’єднаннях трубопроводів усередині будинку необхідно забезпечити нормальне затягування не менше 4 болтів.

Для зовнішніх установок захист від вторинних проявів блискавки здійснюється заземленням металевих корпусів.

Захист від заносу високого потенціалу по підземних металевих комунікаціях повинен здійснюватися шляхом їх приєднання на вводі в будинок або спорудження до арматури його залізобетонного фундаменту або до штучного заземлювача.

Захист від заносу високого потенціалу по наземних (надземних) металевих комунікаціях повинен здійснюватися шляхом їх заземлення на вводі в будинок і на найближчій до цього вводу опорі комунікації (для І категорії було 2 опори).


© 2004 АГЗУ. Все права защищены